W ramach uroczystości jubileuszu 40-lecia Szczepu Puszcza otwarto w sobote 3.12.2016 w Bibliotece Publicznej wystawę poświęconą historii szczepu. Kilkaset fotografii, wydawnictw, innych druków i plakietek.
Dziekujemy Pani Dyrektor Joannie Lebiest oraz Ewie Korabik i Agnieszce Grab, które wystawę przygotowały.
Ekspozycja bedzie czynna przez dwa miesiace. Zapraszamy!
Sobotniej wystawie towarzyszyła konferencja składajaca się z dwóch paneli.
Pierwszy poświecony oglądowi szczepu z perspektywy niepołomickiego środowiska poprowadziła Paulina Szewczyk. Barbara Post, Tadeusz Jasonek i Janusz Biernat podzielili sie swoimi refleksjami i opiniami pedagogów / B.Post przeprowadziła mały sondaż na temat szczepu w środowisku nauczycielskim/. Autonomiczna, zaangazowana w zycie Niepołomic, elitarna wspólnota to obraz szczepu. Tak nas postrzegaja. Do szczepu nie można się bylo zapisać, do szczepu można bylo wstąpić/ T.Jasonek/. Zalożyciel szczepu hm W.Wroblewski za źrodła sukcesu uznał: aktywną młodzież, wspierających sympatyków szczególnie rodziców oraz autentyczne zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.
Aktualna komendantka phm Ewa Rychtarczyk odpowiadajac na pytanie dlaczego zdecydowala sie wrocic do czynnej sluzby powiedziala ze zwiazana jest z szczepem od zucha. Natomiast szczep w Niepolomicach stal sie wartoscia sama w sobie. Dla rodzicow jest synonimem organizacji harcerskiej.
Drugi panel poświecony był działaniom na rzecz dokumentowania historii i opisu ruchu harcerskiego poprowadzil hm Wojciech Hausner. Hm Wieslaw Hajos jako przyklad prywatnych zbiorów przedstawił prace nad odtworzeniem historii swojego środowiska – 5 KDH.
Hm Piotr Gradziel zaprezentowal internetowy portal poswiecony historii bydgoskiego srodowiska KIHAM. Wykonano imponujacą prace, która może być inspiracją i przykładem dla innych środowisk. Hm Krzysztof Krzyżanowski mówił o doświadczeniach w tworzeniu filmowej dokumentacji historii ruchu harcerskiego. Ponad 300 godzin nagran to efekt pracy Zespolu Harcerskiej Agencji Filmowej. Phm Marcin Kapusta mowił o swojej drodze harcerskiego historyka dokumentujacego życie najpierw swojego środowiska a potem podejmującego wątki historii ruchu harcerskiego. Hm Marek Frąckowiak zrelacjonował pracę Niezaleznego Wydawnictwa Harcerskiego, które podjęło się zadania tworzenia profesjonalnego archiwum ruchu harcerskiego. Celem tych prac jest przekazanie zgromadzonych materiałów do Archiwum Akt Nowych gdzie beda bezpieczne i dostepne dla historykow. W podsumowaniu hm Wojciech Hausner zwocil uwage na rozproszenie harcerskich archiwaliow znajdujacych sie w znacznej czesci w lokalnych i prywatnych zbiorach. Wymaga to sieciowania tych punktow i systematycznej wymiany informacji na ogolnopolskim poziomie np w formie konferencji.
Zapewne konkluzją naszej konferencji moze być stwierdzenie że nie ma wspólnoty wychowawczej bez tradycji.
Przejdź do sekcji FILMU SZCZEPU i obejżyj krótka relacje filmową z otwarcia wystawy>
http://szczeppuszcza.pl/filmy-szczepu/